اخبار و مقالات

نگهداری از دوربین های مداربسته

نکات مهم نگهداری از دوربین های مداربسته

نگهداری از دوربین های مداربسته، به روز بودن به طور مستمر و خرید سیستم های مداربسته جدید برای همه افراد امکان پذیر نیست. شاید بهتر باشد از سیستم های مداربسته ای که در حال استفاده هستیم به نحو بهتریمراقبت و نگهداری کنیم تا طول عمر بیشتری داشته باشند. ضمن اینکه کیفیت عملکرد آنها کاهش چشمگیری نداشته باشد. اگر شرایط نگهداری از دوربین مداربسته را بدانید راه های افزایش عمر دوربین مدار بسته را نیز خواهید دانست. بنابراین در این مطلب سعی داریم به 7 نکته موثر در افزایش طول عمر دوربین مداربسته بپردازیم.

1. چک و بررسی دوره ای دوربین و سیستم مداربسته

پیشنهاد اکثر متخصصین این حوزه بررسی دوره ای از سیستم مداربسته است. بهتر است حدود هر شش ماه یک بار دوربین ها، دستگاه و اتصالات را بررسی کنید. ممکن است در بخش هایی نشانه از خوردگی در آنها دیده شود، اتصالاتی دچار پوسیدگی، آسیب و یا باز شدن باشند، همگی چک شوند. در صورت نیاز تعویض و یا تعمیر گردند. منابع تغذیه بازبینی شوند، شرایط آب و هوایی نامساعد تاثیر منفی روی عملکرد سیستم مداربسته شما نگذاشته باشد. اگر از UPS یا برق پشتیبان استفاده می کنید در مورد شارژ بودن باتری های آن مطمئن شوید.

2. تمیز کردن لنز دوربین های مداربسته

نکته مهم در دریافت تصاویر از دوربین مداربسته تمیزی لنز دوربین است. اگر آلودگی روی لنز پاکسازی نشود به مرور به آن افزوده شده و دیگر تصویر درستی از دوربین دریافت نخواهید کرد. آلودگی روی عملکرد سیستم مداربسته نیز تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه یکی از راه های افزایش عمر دوربین مداربسته جلوگیری آلوده شدن لنز دوربین است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برنامه ای برای تمیز کردن لنزهای دوربین مداربسته تنظیم کنید. به این ترتیب می توانید عمر دوربین مداربسته را افزایش دهید.

3. اثر لرزش در طول عمر دوربین مدار بسته

هنگامی که به دنبال نشانه هایی از خوردگی و آسیب هستید، باید لرزش را هم بررسی کنید. لرزش می تواند موجب بروز خوردگی، بریدگی و شل شدن اتصالات شود. در نهایت اتصالات دچار مشکل می شود و از عملکرد سیستم مداربسته می کاهد. در نظر داشته باشید دوربین و دستگاه باید در جایی قرار گیرد که ایمن باشد یا به عبارتی هیچ لرزشی نداشته باشند. این موضوع در شرایط نگهداری از دوربین مداربسته بسیار به افزایش عمر دوربین مداربسته کمک می کند.

در حین بازبینی سیستم، باید موقعیت دوربین را بررسی کنید. ببینید آیا آنها نیازهای امنیتی شما را پاسخ می دهند یا خیر. به این معنی که آیا زاویه و محدوده تحت پوشش دوربین درست است یا خیر. ممکن است براثر لرزش و یا ضربه تنظیمات اولیه بهم خورده باشد. از طرف دیگر مطمئن شوید که دستگاه یا دوربین شل نیست و ناحیه نصب را تکان دهید تا جایگاه دستگاه و دوربین بررسی شود. همچنین شرایط موقعیت دستگاه با کیفیت تصویر تداخل دارد یا خیر.

4. تعویض دوربین های کم کیفیت

اگر متوجه شدید کیفیت تصویر یک دوربین به طور مداوم بدتر می شود، بهتر است قبل از بی فایده شدن آن، آن را تعویض کنید. همیشه نیاز به تعویض کل سیستم مداربسته نیست. تنها کافیست دوربین یا بخشی از سیستم که دچار مشکل شده است را با دقت بازبینی کنید. در هنگام کنترل سیستم مداربسته، ممکن است قطعات شکسته ای بیابید که باید تعویض شوند. اگر مجبور به تعویض قطعات یا لوازم جانبی هستید، بهتر است آن را از همان سازنده یا فروشنده مورد اعتماد خریداری کنید. این کار موجب می شود تا سیستم شما همچنان به کار خود ادامه دهد. در واقع با صرف هزینه کمتر قدم موثری در افزایش طول عمر دوربین مداربسته برداشته اید.

هنگامی که تجهیزات امنیتی مانند دوربین مداربسته خریداری می کنید، ضروری است که آن را از یک برند قابل اعتماد خریداری کنید. همچنین دقت کنید مارک و مدل های اجزای سیستم مداربسته با یکدیگر سازگار باشند. این موضوع به شما کمک می کند امنیت شبکه و همچنین سازگاری سیستم نظارتی خود را بهبود ببخشید.

5. کنترل دوربین ها در فضای باز

یکی از شرایط نگهداری دوربین مداربسته که بسیار در افزایش عمر مفید دوربین موثر است موقعیت دوربین های فضای باز است. دوربین های مداربسته ای که در فضای باز نصب کرده اید را مورد بازبینی قرار دهید. از وضوح دید و درستی محدوده تحت پوشش آن مطمئن شوید. گاهی اوقات لازم است شاخ و برگ درختان، بوته ها و مانند اینها را از دید دوربین دور کنید. این موانع در طی زمان با رشد گیاهان ایجاد می شوند در نتیجه ممکن است در ابتدا مانعی برای دید دوربین نبوده باشد. یکی از اتفاقات دیگر وجود لانه پرندگان و کندوی زنبور است. اینها نیز بعد از گذشت زمان ممکن است ساخته شده و مانعی برای دوربین مداربسته شما شوند.

6. شرایط آب و هوایی محل نصب

در نظر گرفتن عوامل محیطی در محافظت و افزایش عمر دوربین مداربسته بسیار حائز اهمیت است. درجه محافظت دوربین در برابر آب و باران، دما و گردو غبار چقدر است. اگر می خواهید دوربین مداربسته شما عمر بیشتری داشته باشد باید در برابر چنین عواملی محافظت شود. محفظه های دوربین در صورت سالم بودن با توجه به استانداردهای IP و IK تا حدود زیادی از نفوذ رطوبت و گردوغبار جلوگیری می کنند و همچنین در برابر ضربه مقاوم هستند. این میزان به استاندارد دوربین بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر با استانداردهای IP در دوربین مداربسته می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

حتی می توانید برای دوربین های مداربسته قاب یا کاور مجزا تهیه کنید که این موضوع را می توانید با مشاوره از کارشناسان به نتیجه برسانید. قرار گرفتن طولانی مدت دوربین در معرض نور خورشید و آب نیز دوربین را خراب می کند. اگر دوربین مداربسته برای مقاومت در برابر آنها مجهز نباشد، خرابی دوربین حتمی است.

7. نقش کابل ها در طول عمر سیستم مداربسته

کیفیت کابل ها و نوع آنها با توجه میزان نویزپذیری در کیفیت ارتباط سیستم مداربسته و انتقال اطلاعات نقش مهمی دارند. همچنین در کنترل سیستم امنیتی خود باید از اتصال کابل ها مطمئن شوید. اتصالات شل و کابل های فرسوده یک مشکل رایج در خرابی سیستم های مداربسته محسوب می شوند. به دنبال کابل هایی باشید که علائم ساییدگی و پارگی را نشان می دهند. آسیب های کابل همیشه به علت پوسیدگی یا سایش کابل ها نیست گاهی موجوداتی مانند موش ها به علت علاقه زیاد به جویدن اشیاء می توانند به سیم و کابل ها آسیب بزنند. کابل مسیر اتصال دوربین، DVR و مانیتور هستند. اگر کابل‌ها به درستی وصل نشده‌ و یا دچار قطعی باشند، انتقال تصویر و برق دچار اختلال و در نهایت خرابی سیستم می شود.

سیستم عامل

با به کارگیری تمام راه حل های مختلف که به شرایط نگهداری دوربین مداربسته مرتبط بود می توانید طول عمر مفید دوربین را افزایش دهید. در این میان استفاده از سیستم عامل مناسب و به روز نیز می تواند در افزایش طول عمر دوربین مداربسته و به طور کل سیستم امنیتی اثر مثبتی داشته باشد. برنامه های انتقال تصویر برای نظارت از طریق تلفن همراه یک راه حل عالی برای بهره برداری بهتر از سیستم مداربسته است. با استفاده از این نوع نرم افزارها می توانید با گوشی هوشمند خود از هر مکانی به سیستم نظارتی دسترسی داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *