اخبار و مقالات

دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه

تغریف دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه، همانطور که از نامش مشخص است، تصاویر را از طریق شبکه دریافت و ارسال می‌کند. به این نوع دوربین‌ها هم دوربین IP نیز گفته می‌شود. IP مخفف عبارت Internet Protocol Camera است. به طور کلی، دوربینی که قادر به انتقال تصاویر خود از طریق اینترنت باشد، دوربین IP نامیده می‌شود. اما تفاوت مهمی که دوربین‌های تحت شبکه را از یکدیگر تمایز می‌دهد، رزولوشن تصاویر آن‌ها است. کیفیت تصویر در دوربین‌های IP می‌تواند از 0.4 مگاپیکسل تا 30 مگاپیکسل باشد.

اجزای دوربین مدار بسته تحت شبکه

IPدوربین مدار بسته

IPدوربین، یکی از اجزای اساسی سیستم مداربسته تحت شبکه است. این دوربین قادر است تصاویر با کیفیت بالا را ضبط و از طریق اینترنت انتقال دهد.

دستگاه ضبط تصویر یا NVR

تصاویر دوربین مداربسته توسط یک سرور مرکزی ضبط و دریافت می‌شود. اما وظایفی مانند نمایش تصویر، نمایش تصویر زنده، انتقال تصویر و غیره توسط دستگاه NVR یا دستگاه ضبط تصویر انجام می‌شود.

هارد دیسک

سیستم مداربسته تحت شبکه، علاوه بر دوربین و دستگاه ضبط تصویر، نیازمند تجهیزات جانبی دیگر نیز است. هارد دیسک یکی از لوازم جانبی اصلی است که برای این سیستم لازم است. برای سیستم دوربین مداربسته خود، باید یک هارد دیسک مناسب انتخاب و تهیه کنید. می‌توان گفت کیفیت تصاویر ضبط شده به هارد دیسک مورد استفاده در دستگاه ضبط وابسته است. بنابراین، اگر به کیفیت بالای تصاویر نیاز دارید، باید یک هارد دیسک با کیفیت خریداری کنید.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

منبع تغذیه دوربین

برای تامین نیازهای برق دوربین تحت شبکه، دو روش مختلف وجود دارد. می‌توانید از سوئیچ‌های POE یا آداپتورهای 12 ولت DC برای تغذیه دوربین استفاده کنید.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات مهم سیستم نظارت تصویری است. در یک شبکه مداربسته آی پی، سوئیچ شبکه مسئول تجمیع دوربین‌ها و تامین برق آن‌ها می‌باشد.

کابل شبکه

برای انتقال تصاویر دوربین‌های IP بین دوربین و سوئیچ، و همچنین بین دوربین و دستگاه NVR، نیاز به استفاده از کابل شبکه وجود دارد.

کابل برق

برای تغذیه دوربین‌ها به وسیله آداپتور به کابل برق نیاز است. به‌گونه‌ای که از جایی که NVR نصب است تا جایی که دوربین IP قرار دارد یک کابل برق کشیده می‌شود.

سوکت RJ45 و سوکت برق

برای اتصال تجهیزات مداربسته به شبکه، از سوکت RJ45 استفاده می‌شود و برای اتصال کابل برق به دوربین و منبع تغذیه، از سوکت برق استفاده می‌شود.

نحوه کار دوربین IP به چه صورت است؟

دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه به این صورت عمل می‌کنند که پس از ضبط تصاویر، فایل‌های تصاویر را از طریق شبکه برای انتقال فشرده می‌کنند. فیلم‌های دوربین‌های آی پی در دستگاه NVR که یک دستگاه ضبط کننده ویدئو شبکه است، ثبت می‌شوند. این دستگاه مشابه یک کامپیوتر با نرم‌افزار مدیریت فیلم عمل می‌کند.

بیشتر دوربین‌های IP، سنسورهای حرکتی و سرورهای وب داخلی دارند که امکان تنظیم و مشاهده آن‌ها از طریق هر مرورگر وبی را فراهم می‌کنند. عملکرد NVR به گونه‌ای است که تصاویر ویدئویی را به صورت دیجیتال ضبط می‌کند و این تصاویر را به سیگنال آی پی تبدیل کرده و از طریق شبکه‌های IT قابل ارسال می‌کند. شبکه‌های IT شامل شبکه‌های محلی و گسترده (LAN / WAN) و اینترنت می‌شوند.

مزایای دوربین‌های مداربسته تحت شبکه

دوربین‌های IP نسبت به دوربین‌های آنالوگ ویژگی‌های بسیاری دارند که شما را به خرید آن‌ها ترغیب می‌کند. در ادامه برخی از این مزایا را برای شما ذکر می‌کنیم.

۱. پیشرفت فناوری: در حالی که دوربین‌های آنالوگ دیگر تولید نمی‌شوند و ایده‌ای برای بهبود آنالوگ وجود ندارد، دوربین‌های IP با استفاده از فناوری جدید و پیشرفته عمل می‌کنند.

۲. کیفیت تصویر بالا: دوربین‌های مداربسته تحت شبکه تصاویر با کیفیت بالا و وضوح بیشتری را ارائه می‌دهند. این امر به شما امکان مشاهده و ضبط تصاویر با جزئیات دقیق را می‌دهد.

۳. انعطاف‌پذیری: دوربین‌های IP امکانات بیشتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ دارند. از جمله امکاناتی مانند ضبط تصاویر در فرمت‌های مختلف، پشتیبانی از فشرده‌سازی تصویر، دسترسی از راه دور و مدیریت مرکزی از طریق شبکه.

۴. قابلیت اتصال به شبکه: دوربین‌های تحت شبکه قابلیت اتصال مستقیم به شبکه را دارند. این به شما امکان می‌دهد تصاویر را به راحتی از هر جایی که به شبکه متصل است مشاهده و کنترل کنید.

۵. امنیت بالا: دوربین‌های مداربسته تحت شبکه معمولاً امکانات امنیتی بیشتری دارند، از جمله رمزنگاری تصاویر و امکانات دسترسی کنترل شده.

با توجه به این مزایا، دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به سرعت جایگزین دوربین‌های آنالوگ شده‌اند. کیفیت بالا و قیمت مناسب این دوربین‌ها دلیل اصلی پذیرش گسترده آن‌ها است.

پیشنهاد میشود مقاله تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه را مطالعه فرمایید.

دوربین مداربسته تحت شبکه بی سیم و با سیم

تکنولوژی دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، بیسیم و با سیم، به طور قابل توجهی تغییر کرده است. در گذشته، دوربین‌های مداربسته برای کارکردن نیاز به اتصال به منبع برق داشتند. اما هنوز هم برخی از دوربین‌ها از این روش استفاده می‌کنند. دوربین‌های با سیم برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی به مانیتور و کابل‌های ویدئویی وابسته هستند. اما با دوربین‌های امنیتی بیسیم، سیگنال‌های ویدئویی و گاهاً صوتی از طریق اینترنت به گیرنده‌ای که به مانیتور شما متصل است، منتقل می‌شود. بسیاری از افراد برای ذخیره تصاویر ویدئویی از رایانه یا حساب‌های ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند.

محدودیت های دوربین امنیتی بی سیم

باید توجه داشت که دوربین مداربسته بی‌سیم هم محدودیت‌های خود را دارد. یک دوربین بی‌سیم برای ضبط و ارسال فیلم نیاز به سیگنال و اتصال به شبکه شما دارد. اگر اتصال شما متوقف شود، دوربین امنیتی بی‌سیم قادر به ارسال ویدئو به دستگاه شما نخواهد بود.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

همچنین، در صورتی که دوربین کاملاً بی‌سیم باشد، شما باید باتری آن را تامین کنید و همیشه قبل از تمام شدن آن را تعویض کنید.

همچنین، یک دوربین بی‌سیم قادر به دوری زیاد از مرکز اصلی نمی‌باشد. اگر دید مستقیمی وجود داشته باشد، ممکن است دامنه دوربین بی‌سیم تا ۱۵۲ متر یا بیشتر برسد. در داخل ساختمان عموماً دامنه کمتری (حدود ۴۵ متر) دارد.

دامنه سیگنال بی‌سیم به عوامل مختلفی از جمله مواد ساختمانی منزل، دستگاه‌های بی‌سیم دیگر در آن منطقه و وجود دیوارها یا اشیا که سیگنال از آنها عبور می‌کند وابسته است. دیوارهای خشک و شیشه‌ای معمولاً تأثیر چندانی بر قدرت سیگنال بی‌سیم دوربین ندارند، اما آجر و بتن ممکن است تأثیرگذار باشند. اگر بین دوربین و گیرنده دیوارهای آجری، کف بتونی و درختان بزرگ وجود داشته باشد، احتمالاً قدرت سیگنال شما ضعیف خواهد بود.
دوربین‌های امنیتی بی‌سیم، علاوه بر اینکه به عنوان سیستم امنیتی خانه شما عمل می‌کنند، به شما امکان مشاهده و دسترسی 24 ساعته به خانه خود را بدون نیاز به در نظر گرفتن مکان فعلی خود در جهان می‌دهند.

دوربین مداربسته تحت شبکه متمرکز

دوربین‌های امنیتی شبکه را می‌توان به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم کرد.

در دوربین شبکه متمرکز، برای مدیریت ضبط‌های ورودی، ذخیره فیلم و صدای زنگ هشدار در صورت اتصال دوربین به سیستم هشدار، نیاز به یک ضبط‌کننده ویدیوی شبکه (NVR) وجود دارد.

معمولاً NVR با DVR اشتباه گرفته می‌شود. NVR یک برنامه نرم‌افزاری است که برای ذخیره و ضبط فیلم از یک دوربین امنیتی شبکه، در قالب دیجیتال طراحی شده است.

می توان فیلم های دیجیتال را در یک دستگاه ذخیره سازی مانند کارت حافظه SD ذخیره کرد. نرم افزار NVR در یک دستگاه اختصاصی ذخیره شده است که می تواند به دوربین های مختلف تحت شبکه متصل شود. اصلی ترین تفاوت بین NVR و DVR در این است که NVR داده های ویدئویی را از شبکه اینترنت دریافت می کند، در حالی که DVR آن را مستقیماً از دوربین دریافت می کند. همچنین، نحوه پردازش و کدگذاری ویدئو در این دو تفاوت دیگری است. قبل از ارسال به دستگاه ضبط NVR، سیگنال های ویدئویی پردازش و رمزگذاری می شوند. از طرف دیگر، یک DVR پس از پخش شدن جریان در دستگاه، پردازش و کدگذاری می کند.

دوربین مداربسته غیر متمرکز

در سیستم دوربین غیرمتمرکز شبکه، از NVR استفاده نمی شود. به جای آن، این دوربین های امنیتی با قابلیت های داخلی طراحی شده اند که امکان ذخیره سازی فیلم را دارند، از جمله درایوهای فلش و درایوهای دیسک.

استفاده از این روش ذخیره سازی ساده است، اما محدودیت های زیادی دارد، از جمله عدم امکان ذخیره سازی مقدار زیادی داده.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *