اخبار و مقالات

دزدگیر چیست؟

دزدگیر

دزدگیر چیست؟

فروشگاه تجهیزات دوربین مدار بسته و شبکه وستاتچ

دزدگیر یک سیستم امنیتی است که طراحی شده تا خانه‌ها، مغازه‌ها، ساختمان‌ها و خودروها را در برابر تهدیداتی مانند سرقت، سرقت، تخریب و تهدیدات دیگر محافظت کند. این سیستم هشدار می‌دهد و به مالک یا مدیر اطلاع می‌دهد. که یک تهدید در حال به وقوع پیوستن است.در دستگاه دزدگیر، وجود سنسور‌ها و دتکتورها بسیار حائز اهمیت است. سنسورها به طور معمول در نقاط ورود و خروج، پنجره‌ها، درها و دیگر نقاط ضعیف نصب می‌شوند.

وقتی یک حرکت غیرعادی تشخیص داده می‌شود، سنسور به سیستم اخطار می‌دهد و دزدگیر فعال می‌شود.برخی از دزدگیرها قابلیت اتصال به سیستم آدرس‌دهی تلفنی دارند، که به شما امکان می‌دهد از راه دور برای دریافت اطلاعات درباره وقوع حادثه بکار ببرید. این قابلیت به شما اطمینان می‌دهد که در صورت وقوع حادثه، به سرعت واکنش نشان دهید تا تهدیدات هرچه سریعتر مهار شوند.دزدگیرها همچنین معمولاً دارای ویژگی‌هایی مانند قفل کارتخوان، کنترل از راه دور و حتی قابلیت تصویربرداری هستند.

این ویژگی‌ها به شما امکان می‌دهند تا به راحتی بتوانید فعالیت‌های غیرمجاز را تشخیص دهید و اقداماتی را برای مهار آنها بکنید.
بدون شک، دزدگیرها اجزای اساسی امنیتی هر خانه یا مزرعه هستند. آنها به شما اطمینان می‌دهند که دارایی‌های مهم شما در امان هستند و می‌توانید در آرامش زندگی کنید.

جعبه دزدگیر

جهت ایمنی دستگاه دزدگیر، بهتر است که مدار اصلی دزدگیر در یک جعبه آهنی به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتیمتر که به شکل یک کمد کوچک ساخته شده و با یک در که بر روی لولا قرار داشته و باز و بسته می‌شود. قرار گیرد (مانند جعبه نامه‌های پستی) و در جعبه سوراخی جهت خروج سیمها در نظر گرفته شود و بهتر است که سیمها از داخل یک لوله پلاستیکی (مانند شلنگ) عبور داده شوند. و چنانچه سیم کشی دزدگیر توکار باشد، ایمنی بیشتری را ایجاد می‌نماید.
ضمناً دیودهای نوری واقع بر مدار دزدگیر بهتر است از روی مدار خارج شده و بر روی جعبه دزدگیر نصب گردیده و توسط سیم به مدار دزدگیر وصل شوند. یک سوئیچ آلفا بر روی جعبه دزدگیر جهت قطع و وصل سیستم نصب می‌شود. همچنین در صورتی که خواسته باشید مدار شماره‌گیر خودکار تلفن را به مدار دزدگیر نصب نمایید، بایستی یک بلندگوی کوچک در محل نقطه SP (بلندگو) وصل نموده و داخل جعبه دزدگیر و در کنار میکروفون مدار شماره‌گیر اتومات قرار دهید. ضمناً جهت خنک شدن قطعات واقع در جعبه بهتر است که از دو طرف، سوراخهایی جهت ورود و خروج هوا برای مدار در نظر گرفته می‌شود. انواع دیگری از دزدگیرها همچون دزدگیر لباس هم وجود دارد که شکل کار آنها به کلی متفاوت است. دزدگیر لباس یا گیت‌های فروشگاهی هوشمند، گیت هایی هستند که در خروجی یک فروشگاه نصب می شوند و نسبت به خروج غیر قانونی کالا که تگ یا برچسب مربوطه غیرفعال نشده اند، حساسند.

دزدگیر

 

طرز وصل کردن سیمهای دستگاه دزدگیر

معمولاً در اکثر دزدگیرها، از یک جعبه اصلی برای نصب مدار دزدگیر استفاده می‌شود. این جعبه شامل هشت سیم است که برای ارتباط با قطعات دیگر استفاده می‌شود. چهار سیم برای چشم نوری فروسرخ مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو سیم از این چهار سیم به ولتاژ مثبت و منفی ۱۲ ولت تغذیه چشم فروسرخ وصل می‌شوند و دو سیم دیگر به نقطه رله چشم متصل می‌شوند. زمانی که تحریک اتفاق می‌افتد، این دو سیم به یکدیگر وصل می‌شوند.
اگر تعداد چشمها بیشتر شود، باز هم همین چهار سیم استفاده می‌شود. دو سیم برای انتقال ولتاژ به تک تک چشمها به کار می‌روند و دو سیم دیگر برای اتصال به بقیه چشمها به صورت سری استفاده می‌شوند. همچنین، دو سیم از مدار دزدگیر به ولتاژ ۲۲۰ ولت برق شهر وصل می‌شوند و دو سیم دیگر جهت اتصال به بلندگو به کار می‌روند.
با این حال، بیشتر چشمهای دزدگیر امروزی دارای شش سیم هستند. دو سیم برای تامین برق چشمی که ۱۲ ولت جریان مستقیم است، دو سیم جهت اعلام وضعیت بین چشمی و دستگاه مرکزی که به طور معمول در حالت غیرفعال است و دو سیم دیگر برای تمپر که برای جلوگیری از خرابی یا قطع شدن سیم استفاده می‌شوند، حتی در حالت خاموشی دستگاه.

طرز وصل کردن سیمهای دستگاه دزدگیر

در دستگاههای دزدگیر، صدای قوی آژیر بسیار مهم است و اکثر افراد ترجیح می‌دهند صدای آژیر دزدگیرشان قوی باشد. بنابراین، استفاده از بلندگوهای بوقی برای ایجاد این صدا بهتر است. بلندگوهای بوقی با توان بالا یا وات مناسب برای این منظور هستند و بهتر است که در یک جعبه فلزی قوی قرار گیرند و در جلوی جعبه باز باشند. همچنین، بلندگو باید در بالای ساختمان و در مکانی که دسترسی به آن سخت باشد نصب شود.
در صورتی که سیم‌کشی بلندگو توکار باشد، بهتر است زیرا یکی از مسائل رایج در دستگاههای دزدگیر مربوط به سیستم بلندگو است. اگر سیمهای بلندگو قطع شود، دستگاه دزدگیر قادر به ارسال هشدار نخواهد بود. البته، می‌توانید چند بلندگو را در جایگاههای مختلف نصب کرده و ضریب ایمنی را افزایش دهید. همچنین، در صورت استفاده از بلندگوهای بدون سیم، نگران قطع شدن سیمهای بلندگو نباشید.
مدارات الکترونیکی بلندگو شامل مدار ایجاد پالس و مدار تقویت کننده (آمپلی فایر) استفاده می‌کنند. این مدارات از ترانزیستورها و مدار مجتمع‌های قدرت بالا استفاده می‌کنند.

باتری تغذیه

باتری اسیدی ۱۲ ولتی عموماً در جعبه دزدگیر قرار دارد و در صورت قطع برق یا امکان خرابی در سیم های برق ورودی سیستم، تا ۴۸ ساعت تغذیه می شود.

مرکزآلارم (Alarm Center)

یک مرکز شامل آلارم های اعلان سرقت، آلارم های اورژانس پزشکی و آتش نشانی، با هدف تجمیع، پایش و پالایش اطلاعات ارسالی از تجهیزات اعلان سرقت در اصناف، فروشگاه ها و اماکن تجاری و مسکونی ایجاد شده است. این مرکز به منظور پیشگیری و مقابله با جرایم، با توجه به تغییرات و پیشرفتهای صنعتی و شهری در جهان، به عنوان یک روش فنی و تکنیکی در زمینه مهندسی سیستم های حفاظتی و تکنولوژی حفاظتی توسعه یافته است.
در مرکز آلارم، یک نفر اپراتور در شیفت‌های 24 ساعته برای تعدادی مشترک مشخص مشغول به کار است و یک نفر دیگر به عنوان سرشیفت در کادر اداری مشغول به فعالیت است. این مرکز در حال حاضر با مدیریت بنیاد تعاون ناجا در شهر تهران فعال است.

دزدگیر

دزدگیر دیواری

بلندگوی داخلی

شما می‌توانید با استفاده از یک ماژول یا کانورتر DC-DC ولتاژ ۱۲ ولت دی سی را به یک ولتاژ ۵ ولت دی سی تبدیل کنید. سپس این ولتاژ ۵ ولت دی سی را به بلندگو متصل کنید. البته قبل از اتصال بلندگو به جعبه دزدگیر، لازم است بررسی کنید. که بلندگو و جعبه دزدگیر شما با هم سازگار هستند و اتصال به درستی انجام شود.

بلندگوی خارجی

یک بلندگوی شیپوری، معمولاً در محیط‌های خارجی نصب می‌شود و به طور عمومی داخل یک جعبه فلزی قرار می‌گیرد. این جعبه فلزی وظیفه‌ی حفاظت از بلندگو را بر عهده دارد. و اجازه می‌دهد تا بلندگو در برابر شرایط نامساعد آب و هوا و عوامل خارجی دیگر مقاومت کند. علاوه بر این، بلندگوی شیپوری می‌تواند با حجم صدای بالا و پخش موثر صدا، همراهانی خوب در فضاهای بیرونی فراهم کند.

تلفن کننده

دزدگیر هوشمند و قابلیت های آن در امنیت ساختمان ها در حال گسترش است. با پیشرفت تکنولوژی و مشارکت راه دور، دزدگیرهای جدیدی در دسترس قرار گرفته اند. که علاوه بر ایجاد آلارم، قابلیت ارسال پیامک و تماس با شماره های ذخیره شده در حافظه آن را دارا هستند. علاوه بر این، این وسایل قادر به کنترل لوازم برقی هستند و قادر به ارسال دستور و کنترل دزدگیری می باشند. در کنار این نوآوری ها، امکان هوشمند سازی ساختمان ها از طریق اتصال به شبکه نیز موجود است. به عبارت دیگر، با گسترش و ترکیب تکنولوژی ها و حفاظت از راه دور، دزدگیرهای هوشمند جدید متولد شده اند. و قادر به ارائه امنیت مطلوب در اماکن می باشند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *