اخبار و مقالات

تاریخچه نصب دوربین مداربسته

تاریخچه نصب دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته گروهی از دوربین ها هستند که بیشتر برای نظارت بر اماکن (داخلی و خارجی) مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدا نصب دوربین مدار بسته صرفا جهت نظارت بر چگونگی رفتار افراد و اشیاء کاربرد داشتند. به مرور این شکل از کاربری به صورت امنیتی نیز تکامل یافت به طوری که به بخشی از روند پیگیری پلیس و سازمان‌های امنیتی تبدیل شده است. از منظر قضایی نیز تصاویر ضبط شده در دوربین‌های مداربسته به عنوان یک مدرک کاملاً معتبر شناسایی می‌شود. در این مقاله سعی داریم تاریخچه نصب دوربین مداربسته را از گذشته تا کنون شرح دهیم.

1. نصب دوربین های مداربسته از گذشته تا کنون

در گذشته نصب دوربین های مداربسته به مکان های خاص محدود می شد. البته کاربری آنها نیز محدود تر از امروز بود. به طور مثال دوربین های اولیه فقط در اختیار ارتش و کاربری نظامی مانند نظارت بر رفتار موشک هنگام پرتاب مورد استفاده قرار می گرفت. بعد ها تکنولوژی دوربین مداربسته دچار تحول شد و استفاده از آن به طور عموم آزاد شد. افراد در مراکز تجاری شاهد دوربین های مداربسته ای بودند که فقط به صورت زنده تصاویر را قابل مشاهده می کردند و اماکن ثبت آنها وجود نداشت.

امکان ضبط تصاویر بعد ها با روی کار آمدن نوارهای مغناطیسی امکان پذیر شد. این نوارها در مقایسه با هارد دیسک و SD کارت ها بزرگ بودند و فضای زیادی را اشغال می کردند. در دوربین های مداربسته امروزی ما شاهد حضور دستگاه ها و هارد هایی هستیم که سرعت و حجم انتقال و ضبط تصاویر را چندین برابر کرده اند. همچنین تکنولوژی دوربین های به نحوی در حال تکامل است که در هر نقطه از جهان نیز می توان تصاویر دوربین های مداربسته خود را مشاهده و مدیریت نمود.

2. ارمغان نصب دوربین مداربسته

با بررسی تاریخچه نصب دوربین مداربسته در می یابیم چه چیز با نصب دوربین های مداربسته به دست می آید. حفظ امنیت و مراقبت از آن در مقابل تمام مسائلی که جان و مال افراد را تهدید می کند امری است مهم. این اهمیت در مکان های مختلف مانند فضاهای تجاری به صورت حضور نگهبان خود را نشان داده است. البته این نحو از حفاظت خیلی گسترده نیست و محدودیت هایی نیز به همراه دارد. در واقع نصب سیستم مداربسته یک راه حل برای پوشش این محدودیت هاست.

آن چه با نصب دوربین مداربسته در مکان های مختلف به دست می آید براساس نوع کاربری متفاوت خواهد بود. به طور مثال در یک بانک علیرغم وجود نگهبان، نصب دوربین برای جلوگیری از سرقت یک راه حل مناسب است. در یک منطقه شکاری حفاظت شده برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض نیز دوربین مداربسته بسیار کمک کننده است چرا که توان نیروی انسانی برای این منظور محدود بوده و جان او نیز در خطر است.

دوربین مداربسته در حوزه های مختلف جایگاه خوبی برای خود ایجاد کرده است. در صنایع، نصب سیستم مداربسته می تواند یک ناظر تمام وقت بر عملکرد دستگاه ها باشد. در صورت ایجاد خرابی و معیوب شدن دستگاه، نحوه بروز اشکال در آن با بازنگری قابل مشاهده است. بررسی تصاویر ضبط شده علت خرابی و از کار افتادن دستگاه را مشخص می کند و می توان راه حلی برای عدم تکرار چنین مشکلی یافت و به کاربرد.

3. اهمیت نصب دوربین مداربسته

چرا دوربین مداربسته نصب کنیم؟ سوالی که می تواند اهمیت نصب دوربین مدار بسته را بیشتر مشخص کند. نصب دوربین های مداربسته مزایای زیادی برای افراد به داشته است. یکی از آنها را می توان آرامش خاطر مالکانی دانست که می دانند در زمان عدم حضور در منزل، امنیت آن حفظ می شود. اگر چه نصب سیستم های مداربسته نیز مانند سایر روش های پیشگیرانه، یک روش 100 درصد موفق برای کاهش جرم و پیشگیری از دزدی نیست. اما قطعا تاثیر گذار خواهد بود. با توجه به نتایج مثبتی که افراد از نصب سیستم مداربسته دریافت کرده اند، امروزه اشتیاق به نصب دوربین در اقشار مختلف بیشتر شده است.

دوربین های مداربسته در انواع مختلف در بازار ارائه می شوند که افراد در گروه های مختلف با توجه به نیازمندی های خود می توانند انتخاب مناسبی داشته باشند. دوربین های مداربسته آنالوگ دسته ای از دوربین های اولیه هستند که از دور رقابت با سایر دوربین های مداربسته خارج شده اند. دوربین های مداربسته آنالوگ HD از سری دوربین های مداربسته ای هستند که مقرون به صرفه بوده و دارای قابلیت های خوبی می باشند.

در دوربین تحت شبکه از تصاویر دیجیتال و ساختار پیشرفته ای استفاده می شود در نتیجه توانایی ارائه‌ی تصاویر با وضوح بسیار بالاتر را نسبت به دوربین های آنالوگ  دارند. اغلب این نوع دوربین ها دارای قابلیت های هوشمند هستند. برخی از این دوربین ها، دارای رم داخلی SD کارت هستند که تصاویر را بدون نیاز به دستگاه ذخیره ساز در این رم می توان ذخیره نمود. در حال حاضر، دوربین های هایک ویژن، های لوک، داهوا، یونی ویو، سونی، پاناسونیک، بوش، اکسیس به عنوان محصولات با کیفیت و دارای گارانتی معتبر در ایران و جهان مورد تقاضای بسیاری قرار گرفته است.

4. اهداف نصب دوربین مداربسته

افراد مختلف به منظور اهداف متفاوتی سراغ سیستم های مداربسته رفته و اقدام به نصب دوربین می کنند. به طور اجمالی برخی از آنها را در این مطلب بررسی می کنیم.

  • نظارت بر فعالیت افراد

نصب دوربین در اماکن خاص به منظور نظارت بر فعالیت افراد. به طور مثال نصب دوربین مداربسته در اتاق کودک و یا اماکنی مانند مهد کودک، فعالیت و رفتار کودکان به طور نا محسوس مورد نظارت والدین و یا مدیران مجموعه قرار می گیرد. نصب دوربین در ادارات نمونه دیگری از نصب با هدف نظارتی است. مدیران و کارفرمایان تمایل دارند برای بهبود راندمان کاری کارکنان، جلوگیری از سوء رفتار ، رعایت قوانین، نظارت بر بهداشت و… در محیط کار خود دوربین مداربسته نصب نمایند.

  • پیشگیری از سرقت

از آنجایی که نصب دوربین مداربسته یک راه حل 100 درصدی جهت جلوگیری از سرقت نمی باشد اما در کاهش سرقت بسیار نقش داشته است. در مواردی که دوربین مداربسته نصب شده، میزان سرقت های داخلی و خارجی بسیار کاهش یافته است. در نتیجه آن ضررهای ناشی از سرقت نیز کاهش یافته است.

  • مانع از فعالیت مجرمین

وجود دوربین مداربسته در محل مانع از فعالیت آزادانه مجرم می شود. بنابراین مجرمین سعی دارند مکان هایی را انتخاب نمایند که دوربینی نبوده و ضریب امنیت پایین تری داشته باشد.

  • مدیریت از راه دور

بسیاری از سیستم های امنیتی مجهز به نرم افزارهایی هستند که مشاهده تصاویر اماکن متعددی را از یک نقطه میسر می سازند. چنین قابلیتی هزینه تجهیزات و هزینه های اضافی مدیریتی را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. به این ترتیب به مدیران این امکان را می دهد تا علی رغم مشغله های زیاد بر کل محیط کاری خود نظارت نمایند.

  • محافظت از اطلاعات

محافظت از اطلاعات یکی از راه های حفظ موفقیت هر سازمانی است. رقبای هر شرکت و سازمان برای دستیابی به اسرار آن شرکت حاضرند هزینه های بالایی را بپردازند. آگاهی از اسرار و اطلاعات داخلی شرکت می تواند نقطه ضعف ها را به راحتی در اختیار رقبا قرار دهد. بنابراین با نصب سیستم مداربسته می توان امنیت داخلی شرکت یا سازمان را از سرقت اطلاعات حفظ نمود.

  • مدرک ثبت شده

افراد سودجویی وجود دارند که از طریق ادعاهای دروغین علیه شرکت ها کسب درآمد می کنند. اگر آن شرکت شاهدی برای اثبات کذب بودن آن ادعا نداشته باشد ممکن است دچار دردسر شود و حتی مجبور به پرداخت هزینه های گزاف شود. نصب دوربین مداربسته می تواند یک راهکار برای پیشگیری از چنین وقایعی به شمار رود.

  • کمک ناظر و افزایش بهره وری

نظارت تصویری در صنایع، اماکن تولیدی و کارخانجات بیشتر برای مشاهده و نظارت تجهیزات و شناسایی سریع اشکالات صورت می گیرد. بروز اشکلات در تجهیزات و ماشین آلات ممکن است تأخیر در روند تولید و یا ایجاد مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد. نظارت تمام وقت کمک زیادی در روند مثبت تولید و اقدام به موقع در مدیریت بحران پیش آمده خواهد داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *